“Beyşehir gölü kıyıları, Avrupa’nın Bodense’si gibi olmalı”

Beyşehir Belediye Başkanımız Adil Bayındır, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nü Almanya-Avusturya-İsviçre sınırlarının kesiştiği bölgede yer alan Bodensee Gölü’ne benzeterek, “Beyşehir Gölü kıyıları da Avrupa’nın Bodensee’si gibi olmalı.”dedi.

Başkanımız Bayındır, Beyşehir Belediyesi’nin Eylül ayı meclis toplantısında Beyşehir Gölü kıyılarında kısa, orta ve uzun vadede hayata geçirmek istedikleri proje ve çalışmalara değindi.

Geçmiş hizmet dönemlerinde olduğu gibi Beyşehir Gölü kıyılarının çehresinin değişmesi ve daha yeşil bir dokuya bürünmesi için yeni dönemde de birtakım çalışmalar yürüteceklerini anlatan Başkanımız Bayındır, sadece ilçenin ya da bölgenin değil Türkiye’nin hatta dünyanın büyük bir değeri olan Beyşehir Gölü’nün korunması ve kıyılarının daha güzel bir görünüme kavuşturulmasıyla birlikte çehresinin değişimine büyük önem verdiklerinin altını çizdi.

Bu çerçevede, kent merkezinin kıyılarında saz kesim çalışmalarına bu dönemde de ağırlık vereceklerini vurgulayan Bayındır, terörle mücadele için bundan önceki dönemde Iğdır iline gönderildikten sonra teröristler tarafından faal dışı bırakılan saz kesme makinesinin tamir sürecinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Saz kesme makinesi olmamasına rağmen göl kıyılarında bu yönde çalışmaları insan gücüyle yürütmeye başladıklarını vurgulayan Bayındır, makine gelip mesaiye başladıktan sonra ise kıyılarda faaliyetlere daha da hız kazandırmayı planladıklarını söyledi. Başkanımız Bayındır, şunları kaydetti:

“Gölün kenarında saz biçtiriyorum.Öğretmenevine kadar biçtireceğim.Önce manzara ortaya bir çıksın, neydi, ne olduyu hep beraber bir görelim. Ardından kıyı şeridinde çalışmalara başlamak istiyoruz. Bu anlamda, Beyşehir Gölü kıyılarının yeşil bir dokuya kavuşması için gayret gösteriyoruz. İlk etapta Vuslat ve Kültür Parkı’nın devamından Öğretmenevi istikameti ve Güldibi mevkisine kadar bu çalışmayı yapmak arzusundayız.En azından bu sene bu bölgeyi hazırlamalıyız ki, seneye yeşille donatalım. Çünkü, bu bölge şehrimizin de aynası ve inşallah Büyükşehir Belediyemizin de bu bölgeye bizim baktığımız açıdan bakacağına inanarak söylüyorum. Gembos yolu açılmadan Karaburun ucuna kadar en azından kıyı bandını bitirmemiz ve yeşile boyamamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, ‘Yüce yaradan bize büyük bir tablo vermiş, çerçevesini yapacağız.’diyorum. Çerçeve gölün tümü ama, bir zararı yok, doğu ve güney, güney doğu cephesini, yani bu kenarı halledelim, gelecekteki kuşaklarda inşallah tümünü, gölün etrafını turlasın. Beyşehir Gölü’nün kıyıları bir Avrupa’nın Bodensee’si olmalı diyorum.”

Toplantıda, konuşmaların ardından gündemdeki diğer konular görüşülerek karara bağlandı.

Menü