Yeni Ravza Caminin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

1789 Görüntülenme 18 Kasım 2020 Paylaş

Beyşehir Yeni Mahallede kapasitesi az gelen ve aynı adıyla yeniden yaptırılacak olan Ravza Caminin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Yeni Mahallede bulunan Ravza Camisinin kapasitesinin yetersiz olması nedeni ile Ravza Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile İlçe müftülüğü işbirliğinde yeni Ravza Camisi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. 
 
Törende konuşan Beyşehir Belediye Başkanımız Adil Bayındır, eski başkanlık dönemlerinde birçok caminin temel atma törenine katıldığını ve bugün Bu şehrin Belediye Başkanı olarak bir caminin daha temel atma törenine katılmanın kaderden gelen bir nasip olduğunu söyledi.
 
Başkanımız Bayındır Törendeki açıklamasında, “Bu camide vakıf yetkilileri, dernek yetkilileri,  kaymakamımız ve muhtarımız ile görüşmelerimiz sonucu ayrı ayrı 2 arsa halinde olan bu yeri birleştirerek bu güne getirilmesinde baştan sona kadar emeğini unutmayalım.
Bizler bu imanın, bu inancın, bu Milliyetin mensupları Türk milletinin evlatlarıyız.  İslam’ın öncüsü ve koruyucusu olmuşuz. Bizler bu konuda hiç geri adım atmadan dik durmuşuz. Tıpkı Selçukluyla Moğol istilasından başlayan ve haçlılarla devam eden balkandan Anadolu üstünden Kâbe’ye uzanmak isteyen o zihniyeti yıkan mücadelenin yiğitleriyiz. Zira bizler Selçukluyu, Osmanlıyı kurarken Allahuteala’nın kılıcı olma imanıyla inancı olma imanıyla bugünlere geldik. İnşallah bu cami bitecek ve daha nice camilerin yapılmasına önder olacağız. Bu manada şunu söylemek istiyorum; kaymakamıma diğer kurum amirlerine huzur ve feraset içinde yaşayan ve böylesine eserlerin başlamasına vesile olan bu kadroya sonsuz teşekkür ediyorum.”
 
Camilerin şerefli bir mekân olduğunu dile getiren Beyşehir İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir,
 
“Camilerde kılınan namazın sevabının çok daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle cami yapımına özen gösteriyoruz. Bu nedenle camiler bizim Türk İslam toplumu için çok büyük manevi değerleri bulunmaktadır. Sözlerime son verirken derneklerimize ve vakıflarımıza teşekkür ediyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun diyerek tekrar yeni Ravza Camimizin hem Beyşehir’imize hem de uzaktan  gelip de burada namaz kılacak olanlara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Ravza Caminin temel atma töreninde konuşan İlçe Müftüsü Veysel Kükrek ise Caminin Hayrul İzzet Vakfının arazi ile Beyşehir İmam Hatipliler Derneği Yaşatma Derneğinin arazisi üzerine yapıldığını vurguladı.
 
Kükrek, “Huzurlarınız da her iki vakfa ve derneğe de teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Eğer onlar gerekli onayı vermemiş olsalardı. Burada cami yapma imkânı olmayacaktı. Camimizin bu hale gelmesi ve çalışmalarında bize azim vermesi bakımından hasletten sayın kaymakamımıza ve sayın belediye başkanımıza teşekkür ediyorum huzurlarınızda hepsinden Allah razı olsun. Şuna yürekten inanıyorum ki caminin illaki bir para değil enerji, sinerji bir aksiyona insanları harekete geçirmek için çaba sarf etmek de mutlak bir sevaptır. Çünkü Hz peygamberin ifadesi ile ‘’kim bir hayra celalet ederse o hayrı işlemiş gibidir.’’ Buyurur. Bizim kültürümüzde de en hayırlı iş cami imanı işidir. Bu yüzden dolayı devlet büyüklerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bende kendi adıma şu toz taneciği kadar payım varsa, bundan mutluluk duyuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum ve şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

Benzer Haberler

iletisim@beysehir.bel.tr

Tüm hakları saklıdır. 2024 - Beyşehir Belediyesi