BEYŞEHİR'DE ÇETMİLİ KARA ALİ ÇAVUŞ VE OĞLU ANILDI

105 Görüntülenme 9 Eylül 2023 Paylaş

Beyşehir ilçesinde Çetmili Kara Ali Çavuş ve oğlu Sancaktar Mehmet Onbaşı için şehadetlerinin 101. yılında anma programı düzenlendi.

 Akçabelen Mahallesi Şehitler ve Gaziler Parkı’nda düzenlenen anma programında, Çetmili Kara Ali Çavuş ve Sancaktar Mehmet Onbaşı anısına mevlit ve ilahiler okutularak, dualar edildi.
 
Beyşehir Belediye Başkanımız Adil Bayındır, Kara Ali Çavuş ve oğlu Mehmet Onbaşı'nın cümlelerle, mısralarla anlatılamayacağını vurgulayarak, " Bu vatanı bize vatan yapanların emaneti, emanetimizdir. Bizim Ezan dinmeyecek, Bayrak inmeyecek sloganın temelinde bir murat etmiş Kara Ali Çavuş evladımı bari göster yarabbi demiş. 8 yaşında bırakıp gitmiş evladını 18 yaşında karşısında bulmuş. Bir gece, düşünsenize oğlumla bir gece yarabbi sabahına al istersen canımı demiş. Bunun anlamı budur. Destanı da budur. Yaradanın da kudreti budur. Babaoğlu buluşturan Mevla’ya şükürler olsun Kara Ali Çavuş bağrına bastığı evladının şehit düştüğü an kucağında taşıyacağını ve akabinde şehit düşeceğini bilmezdi. Bu toprağı bize armağan edip bırakıp gidenlerden ne kadar gurur duysak azdır diyorum. Kara Ali Çavuş ve Mehmet Onbaşını rahmetle anıyorum. Allah hepsinden gazilerimizden ve bu uğurda can veren şehitlerimizden Allah razı olsun." diye konuştu.
 
 Şehit Kara Ali Çavuş'un Akçabelen Mahallesi’nde yaşayan ailesi ve torunları adına konuşan Durmuş Ali Gökoğlu ise 101 yıl önce doğduğu topraklardan vatan savunması için ayrılarak şehit düşen, dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir destanın kahramanlarının torunları olmaktan onur ve gurur duyduklarını anlattı.
 
 
Programa, Beyşehir Belediye Başkanımız Adil Bayındır, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Mustafa Akbıyık, Muharip Gaziler Dernek Başkanı Mehmet Gümüşkan, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Beyşehir temsilcisi Ahmet Taşkın, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.
 

Benzer Haberler

iletisim@beysehir.bel.tr

Tüm hakları saklıdır. 2022 - Beyşehir Belediyesi