Beyşehir Gölü / The Lake Beyşehir

Gezilecek Yerler

Paylaş

Beyşehir Gölü /  The Lake Beyşehir

Göller yöresinde yer almakta olup, ülkemizin en büyük tatlı su gölüdür. Konya ve İsparta ili sınırları içerisindedir. Barındırdığı yaban hayatı, doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile göllerimiz içerisinde özel bir yeri olan Beyşehir Gölü; güzel, mavi rengi, irili ufaklı adaları, kumsalları, karstik mağaraları ve bozulmamış bitki örtüsü ile ülkemizin en güzel göllerinden biridir. Gölün güney ve kuzey kıyıları sığ olup, en derin yeri 10 metreyi bulmaktadır.
Başta Sazan olmak üzere Levrek, Kadife, Akbalık ve Aynalı Sazan gölde bulunan balık türleridir. Beyşehir Gölü Kuş Gözlemciliği için eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Göl alanı iklimsel özellikleri itibariyle, Akdeniz ve İç Anadolu iklimleri arasında geçiş özelliği göstermektedir. Göl yüzeyi kışın kısmen veya tamamen donduğu için kuşlar açısından iyi bir kışlama alanı değildir. Ancak, Eylül ve Ekim aylarında ördekler, bahriler, yalıçapkınları, sumrular, leylekler ve martılar on binleri aşan gruplar oluştururlar. Sakarmekelerin ve kazların da eklenmesiyle ekim ayı sonlarında göldeki toplam kuş popülasyonu elli binleri geçer. Adalar, av baskısı ve insan etkinliklerinden nispeten uzak olması sebebiyle karabataklar, balıkçıllar, martılar ve yırtıcılar için beslenme ve kuluçka alanı olarak önem taşımaktadır. Tepeli Pelikanın ilk bilinen kuluçka kolonileri Beyşehir Gölü adalarında tespit edilmiştir. Leylekler için ayrıca Beyşehir’e 30 km uzaklıktaki Yeşildağ Mahallesi özel bir yuvalama alanı sağlamaktadır.
 
 
The region surrounding the Beyşehir Lake was declared a National Park in 1993. Part of the Lake District, and the largest freshwater lake in Turkey, Lake Beyşehir is in the provinces of Konya and İsparta. A haven for wildlife, its natural beauty and historical heritage make it a very special place. The fantastic blue colour of its sparkling waters, its small and large islands, sandy beaches, karstic caves and unspoilt flora render the lake one of the most picturesque of Turkey. The northern and southern shores are quite shallow, and its deepest section has a depth of 10 m. The fish species of the lake are primarily carp, perch, tench, European chub and mirror carp.
Lake Beyşehir is a prime spot for bird-watching.   The climate of the lake area is a mixture of mild Mediterranean and harsher Central Anatolian conditions. At times, the lake surface partially freezes, and sometimes even freezes completely: not good wintering weather for birds. However, ducks, great crested grebe, river kingfisher, terns, storks, and gulls form flocks of tens of thousands during September and October. Eurasian coots and geese arrive in late October and the total population of birds around the lake often exceeds fifty thousand. Far away from human activities such as hunting, the islands are also very important for cormorants, herons, gulls, and birds of prey during the breeding and nesting season. The first breeding colonies of Dalmatian pelican were recorded in the islands of Lake Beyşehir, and Yeşildağ Town, 30 km from Beyşehir, provides a special nesting zone for storks.

Haritadaki Konumu

Yol Tarifi Al
iletisim@beysehir.bel.tr

Tüm hakları saklıdır. 2024 - Beyşehir Belediyesi